Na czym polega transport intermodalny?
Transport intermodalny polega na przewożeniu ładunków przy użyciu różnych środków transportu. Transport intermodalny to także połączenie transportu drogowego, morskiego i kolejowego. Co ciekawe, w transporcie intermodalnym korzysta się najczęściej ze standardowego kontenera. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie wyjaśniamy, jak wygląda transport intermodalny i jakie ma zalety.
Jak wygląda transport intermodalny?
Zgodnie z polskim prawodawstwem właściwa nazwa transportu intermodalnego to transport kombinowany. Podczas przewozu towaru w kontenerze lub naczepie zostaje on przejęty przez inną gałąź transportu, taką jak na przykład statek lub kolej. Niekiedy ładunek może też zostać bezpośrednio dostarczony do odbiorcy przy użyciu transportu drogowego. Warto też wspomnieć o tym, że podczas transportu intermodalnego przewoźnik ponosi odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie przesyłki. Cechą charakterystyczną transportu intermodalnego jest też brak przeładunku towaru.
Jakie są zalety transportu intermodalnego?
Transport intermodalny wykorzystuje różne środki transportu, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na przeładunek i można szybko dostarczyć towar w wybrane miejsce. Ponadto podczas transportu intermodalnego zmniejsza się ryzyko uszkodzenia bądź zgubienia towaru. Co więcej, bogaty wybór wariantów przewozowych pozwala zoptymalizować trasę przewozu i cały proces przewozowy. Dodatkowo transport intermodalny przyczynia się do ochrony środowiska i ogranicza natężenie ruchu na drogach transportowych. Dużą zaletą transportu intermodalnego jest też możliwość zminimalizowania kosztów dostawy ładunku i możliwość przewozu dużej partii towaru.